Rakouští monarchisté lákají Čechy do nové velmoci

31.07.2018

Uvítali byste, kdyby znovu ožilo Rakousko-Uhersko (zaniklo r. 1918) či kdyby ve střední Evropě vznikl nový státní útvar plus minus na c. a k. způsob? Pokud ano, tak by vás nejspíše s otevřenou náručí uvítali v hnutí Die Monarchisten - Schwarz-Gelbe Allianz (SGA), jež chce kandidovat v podzimních volbách do rakouského parlamentu, Národní rady.

Aby se však rakouští monarchisté Černo-žluté aliance dostali na volební kandidátku, musejí nejprve sehnat podpisy 2600 občanů, přesněji jejich prohlášení (Unterstützungserklärung), že podporují SGA.

Že to není snadný úkol, ukázal už rok 2008, kdy se také, a to poprvé, snažili získat křesla v dolní parlamentní komoře.

Neuspěli. Jak to se sbíráním signatur vypadá nyní, nesdělují. Zjevně jich ale požadovaný počet ještě stále nemají, přičemž čas se nachyluje. Musejí je získat do 17. hodiny 3. srpna.

V rakouském politickém systému to lze považovat za určitou nespravedlnost (aneb ne všichni jsou si rovni), neboť partaje, které už sedí v Národní radě (SPÖ, ÖVP, FPÖ, BZÖ, Grüne a Team Stronach), žádných 2600 podpisů shánět nemusejí. Stačí, když je do voleb podpoří tři kolegové poslanci.

Volební program monarchistů, v jejichž čele stojí profesorka a lingvistka Helga Verenová, nepostrádá jistou přitažlivost, hlavně jeho ústřední část. Vedle snah o obnovení monarchie, jak také u monarchistů jinak, usiluje SGA o vytvoření svazku států, či dokonce státu spolkového, který by vznikl na základě někdejšího Rakouska-Uherska.

Jaké by měl takový útvar slepený z Rakouska, Maďarska, České republiky, Slovenska, Slovinska a Chorvatska výhody? Tak třeba v rámci EU by mohl vystupovat směrem k Bruselu ne šesti spíše slabými hlásky, ale jedním mohutným hlasem.

Ostatně, nač si vydržovat šest drahých prezidentů a jejich ansámbly, když je může nahradit hlava jedna - mnohem levnější a přitom silnější a efektivnější.

Pro SGA je ideálem parlamentní monarchie. A kdo lepší by mohl stanout v jejím čele než někdo z famílie Habsburků. Od roku 2007 stojí v čele rodu Karel Habsbursko-Lotrinský (též Karel Habsburský), vnuk posledního rakouského císaře Karla I. a syn Otty Habsburského, který před dvěma lety zemřel.

Karel Habsburský ale k Černo-žluté alianci nepatří a ani ji nepodporuje. Jde jinou politickou cestou. Členy SGA jsou však jiní potomci posledního císaře v přímé linii.

Občanské hnutí, které chce stmelit následnické státy dunajské monarchie, však nelpí na tom, aby byl vládce případného nového státního útvaru z domu Habsburského.

Může jím být i jiný šlechtic, tedy třeba i z Čech, Moravy či Slezska. Ostatně, SGA úzce spolupracuje s monarchisty z Koruny české.

Na možném svazku států nebo státu spolkovém by se, přirozeně, mohly podílet také regiony, které kdysi patřily k monarchii, ale dnes leží v zemích, jež nebyly součástí střední Evropy v historickém smyslu, uvádějí monarchisté na svém webu.

Jsou to například Jižní Tyrolsko, Slezsko, Halič anebo Bukovina.

Pokud jde o další body politického programu Černo-žluté aliance, zmiňme referenda o stavbách jaderných elektráren, zavedení daně na počítačové hry oslavující násilí, legalizaci marihuany a ochranu rakouského jazyka a dialektů před cizími vlivy. Do učebních plánů budoucí monarchie by byly začleněny i řeči sousedů.

"Rakousko nekončí tam, kde se přestává mluvit německy," uvedl minulý týden na tiskové konferenci koordinátor volebního boje SGA Alexander Simec.

"Jsme tu zase," prohlásil na tiskovce ve Vídni mluvčí Černo-žluté aliance Lacy A. Milkovics. Dvaasedmdesátiletý chlapík je na "pouhého" mluvčího monarchistů osobou z nejpovolanějších. Byl posledním generálním tajemníkem Panevropské unie za Richarda hraběte Coudenhove-Kalergiho a v letech 1964 až 1990 byl pravou rukou Otty Habsburského.

Jestliže prohlašuje, že "zůstane monarchistou až do posledního dechu", lze mluvčímu SGA věřit.

ZDROJ WWW:

www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/rakousti-monarchiste-lakaji-nejen-cechy-do-nove-velmoci_276098.html